Dlaczego wybrałam pracę, jako lektorka

Wynajmnij lektora, a przekonasz się dlaczego usługi lektorskie są tak cenne. Szczególnie, jeśli się je wykonuje z pasją i zaangażowaniem.

Przychodzę do Ciebie tym razem z tematem dość prywatnym, bo opowiadającym o mojej drodze artystycznej i aspiracjach. Edukacja aktorska wyposażyła mnie w wiele świetnych narzędzi nie tylko do pracy na scenie czy w filmie, ale do wszelkich dziedzin, gdzie wykorzystuję swój głos, charyzmę, mowę ciała i zdolności interpersonalne. To było dla mnie odkrycie - nie muszę być jedynie aktorką teatralną, mogę realizować się twórczo na wielu innych płaszczyznach!  

Aktor głosowy a lektor - czym się różnią?  Czy warto zainwestować w swoje własne studio? Jakie są zarobki początkujących lektorów? - czyli standardowe pytania, które zadaje osoba wkraczająca w lektorski świat.

Pamiętam doskonale, gdy jeszcze jako studentka aktorstwa miałam zajęcia przygotowujące do pracy w dubbingu, lektorstwie.  Na co dzień zdarzało mi się czasami mieć problemy z wymową, dykcją, które mogły po prostu wynikać z braku uważności i szybkiego tempa życia. Jednak, gdy usiadłam w doskonale wytłumionym studio nagrań, miałam mikrofon przed sobą i zaczęłam pracę, moje problemy z wymową zniknęły. Aparat mowy w sposób naturalny, instynktowny dostosował się do tamtych warunków i zaczął pracować doskonale. Wtedy uświadomiłam sobie, że jest to zdecydowanie rzecz, która sprawia mi radość, którą chcę się zajmować w przyszłości i w której tkwi mój potencjał. 

Później pracowałam nad dyplomem teatralnym i odsunęłam na bok myśli o dubbingu czy lektorstwie. Jednak mając juz skompletowane próbki głosu wysyłałam je do różnych studiów, głównie dubbingowych, i na tym moje działania się kończyły.

Odezwał się do mnie nagle po 2 latach od ukończenia edukacji w  Szkoły Filmowej w Łodzi znajomy reżyser z propozycją, czy nie chciałabym użyczyć głosu w jednej z produkcji, w której pracował, jako reżyser dubbingu. I w ten sposób zdobyłam pierwsze doświadczenie w dubbingu - podkładałam głos do postaci Ani w serialu anime ,,Detektyw Conan: Łotrzyk Hanzawa" dostępnym w serwisie Netflix. I czułam się w studio, jak ryba w wodzie. Wiedziałam, że jest to miejsce dla mnie. 

W niedługim czasie później otrzymałam wiadomość od Film Factory Studio, studia dźwiękowego specjalizującego się w nagraniach dubbingowych i lektorskich. Zaproponowali spotkanie w celu nagrania się do ich banku głosów. Byłam przeszczęśliwa. Poszłam tam kompletnie nie wiedząc, czego mam się spodziewać. Na miejscu dostałam kilka krótkich tekstów do przygotowania, każdy w zupełnie innym klimacie. Znasz to uczucie, gdy zaskakujesz samego siebie, widzisz wyraźnie unikalne umiejętności, które posiadasz, a których wcześniej nie dostrzegałeś? Tak właśnie się czułam. Zrealizowałam każdą wskazówkę, którą zaproponowała mi reżyserka, a na koniec dowiedziałam się, że już jestem gotowa, by pracować głosem, że mój głos świetnie sprawdzi się w audiobookach - to były jej słowa, które dodały mi niesamowitej motywacji i wiary, że to zdecydowanie coś, czym warto zająć się profesjonalnie. 

W międzyczasie współpracowałam z agencją reklamową, gdzie systematycznie użyczałam głosu, jako lektorka przy różnych kampaniach, filmach szkoleniowych, promocyjnych m.in. z branży medycznej. 

Od tamtego czasu, a minął już prawie rok nieustannie się rozwijam i zdobywam nowe kompetencje. Mam swoje własne studio do nagrań lektorskich i zaopatrzyłam się w profesjonalny mikrofon. Nagrałam już kilkadziesiąt projektów, jako lektorka dla firm polskich i zagranicznych. 

Polscy Lektorzy - czym różni się lektorstwo od aktorstwa głosowego? Jak zostać lektorem? Czy bycie aktorem głosowym pomaga w pracy, jako lektor? Jakie są kariera i zarobki początkującego lektora? Jak przygotować własne studio? Postaram się odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania. 

Prowadzę te stronę nie tylko po to, by dzielić się z Tobą swoją pasją, doświadczeniem i ofertą usług lektorskich, ale również, by odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania przez osoby, które chcą pracować głosem bądź już zaczęły. 

Studia aktorskie pomogły mi o tyle, że przez wiele lat szlifowałam swoją wymowę, ćwiczyłam emisję głosu, dykcję. Zajęcia teatralne poszerzyły moją wyobraźnię i pomogły mi wczuć się w wypowiadane kwestie, interpretować je w ciekawy, róznorodny sposób. Te umiejętności są szczególnie przydatne w pracy w dubbingu, gdzie w cenie jest ekspresja i umiejętność wczucia się w daną postać. Zapraszam Cię do przeczytania artykułu ,,Lektor vs. aktor dubbingowy" , z którego dowiesz się m. in. o specyfice obu kierunków i zasadniczych różnicach w pracy aktora głosowego i lektora.

Nie potrzebujesz specjalnego wykształcenia, żeby zostać lektorem. Gdy przejrzysz życiorysy znanych lektorów zobaczysz wyraźnie, że wielu z nich nie skończyło studiów aktorskich np. Krystyna Czubówna, Jarosław Łukomski, Maciej Gudowski czy Tomasz Knapik. To, czego potrzebujesz to m.in. dobry głos, który możesz wytrenować pod okiem specjalistów. 

Jeśli ciekawi Cię, jak wygląda praca lektora głosowego i czy warto mieć swoje studio - zapraszam Cię do obserwowania tej strony.

A jeśli marzysz o byciu lektorem i nie wiesz, jak zacząć - dowiesz się przydatnych informacji z tego artykułu

Dziękuję, że to czytasz! Jeśli masz jakiekolwiek pytania bądź chciałbyś skorzystać z mojej oferty usług lektorskich zapraszam Cię do kontaktu.  


ZOBACZ MOJE DEMO!

Wybrane nagrania w Portfolio

ZAMÓW WYCENĘ NAGRANIA!

Odpowiadam w 24h lub krócej