Jak zostać lektorem cz. 1.

Dowiedz się, na co zwrócić uwagę, gdy zaczynasz swoją przygodę z lektorstwem.

W tym artykule przedstawię Ci kilka świetnych wskazówek, które warto wziąć pod uwagę, jeśli myślisz poważnie o pracy lektora i chcesz sprawdzić swoich sił w tym zawodzie. 

Nie dziwię Ci się, że marzysz o byciu lektorem. Jest to zawód fascynujący. Jedną z rzeczy, którą uwielbiam w tym fachu najbardziej to ten moment, gdy po wykonanej pracy po raz kolejny uświadamiam sobie, jak ważnym i znaczącym środkiem ekspresji i przekazu jest mój głos, na który składa się barwa, dykcja i emisja. 

Pracuj nad emisją głosu, dykcją

Czy potrafisz pracować przeponą? Jaka jest Twoja dykcja? Czy zwracasz uwagę na poprawną wymowę słów? Czy potrafisz kontrolować układ narządów mowy?  Jak inni oceniają Twoją barwę głosu?  Z pewnością na którymś etapie zaczniesz chodzić do studiów nagraniowych, będziesz rozsyłać swoje próbki głosu do banków głosów, będziesz się umawiać na castingi - Twój głos robi pierwsze wrażenie.  Zacznij od sprawdzenia stanu swojego aparatu mowy najlepiej pod okiem specjalisty, zapisz się na prywatne zajęcia bądź korzystaj  z dostępnych w Internecie ćwiczeń emisji głosu. Możliwości jest sporo. W trakcie mojej 4- letniej edukacji w Szkole Filmowej w Łodzi miałam zajęcia z emisji głosu i dykcji, które były obowiązkowe. Widzę, jakie efekty one dały. Takie zajęcia są również bardzo przydatne, jeśli myślisz o przeczytaniu książki w formie audiobooka bądź pracy w dubbingu. Ale nie myśl proszę, że zawód lektora wymaga ukończenia studiów teatralnych bądź też zdobycia wykształcenia w pokrewnych dziedzinach. Obecnie na rynku jest wiele kursów emisji głosu, również tworzonych przez lektorów. Wykorzystaj to, jeśli pragniesz, by grono ludzi, którzy będą Cię zatrudniać się powiększało. 

Zainwestuj w sprzęt do nagrywania, stwórz swoje akustyczne studio

Zdaję sobie sprawę z tego, że możesz dysponować małymi środkami, nie stać Cię na świetny mikrofon za 10-50 tys. zł. Doskonale to rozumiem. Na rynku są również świetne mikrofony w o wiele niższych cenach. Ważne, żebyś zaczął nagrywać, zdobywał doświadczenie. Każdy kiedyś zaczynał. Nie czekaj kolejny rok aż uzbierasz na wymarzony mikrofon za kilkadziesiąt tysięcy.  Zacznij od kupna sprzętu w przystępnej dla Ciebie cenie. Jak zarobisz pieniądze  równowarte zarobkom lektora najwyższej klasy i popularności wtedy pomyśl o zainwestowaniu w znacznie lepszy sprzęt.  Na razie działaj z tym, co masz. Jeśli chcesz dowiedzieć się z jakiego mikrofonu korzystam - kliknij tutaj.  

Zastanów się nad swoją niszą

W czym czujesz się dobrze? Chcesz być lektorem audiobooków, reklam, radiowym, filmowym? Określ swoją nisze. Angażuj się również w projekty non- profit szczególnie jeśli jesteś początkujący. Buduj swoje portfolio. Zbieraj grono klientów, odbiorców. 

Warto udać się do profesjonalnego studia nagrań

Mozesz wynająć takie studio na godzinę, stworzyć tam nagranie lektorskie i sprawdzić, jak Twój głos brzmi w starannie zaprojektowanej, docelowej przestrzeni. Będziesz wiedzieć do czego zmierzasz. Pamiętaj tylko, że jeśli nagrywasz demo w takim studio, wysyłasz je do klienta, a później realizujesz zlecenie na sprzęcie, który jest o wiele gorszej jakości może być to źle odebrane. Uważaj, by klient nie poczuł się oszukany. Najbezpieczniej jest wysyłać demo nagrane w studiu na tym samym sprzęcie, z którego będziesz pracować i wykonywać zlecenia dla potencjalnych klientów. 

Podsumowując, dbaj o swój głos - m. in. od tego będzie zależeć Twoja przyszłość w tym zawodzie. Kup sprzęt do nagrywania, który jest w zasięgu Twoich zdolności finansowych i działaj. Odwiedź profesjonalne studio nagraniowe, wynajmij je chociażby na godzinę i sprawdź, jak się czujesz w takiej przestrzeni i jak brzmi Twój głos. Praca profesjonalnego lektora odbywa się często właśnie w takich warunkach. Określ swoją niszę, zastanów się czy chcesz zostać lektorem audiobooków, lektorem filmowym, lektorem do reklam. Kariera lektora zależy od masy różnych czynników, ja wymieniłam zaledwie garstkę z nich, a to dopiero początek. 

Zapraszam Cię do obserwowania mojej strony, jeśli pragniesz dowiedzieć się m.in. o tym, czym na co dzień zajmuje się lektor, co wpływa na ilość podpisanych kontraktów, jakie są kariera i zarobki polskich lektorów.  

ZOBACZ MOJE DEMO!

Wybrane nagrania w Portfolio

ZAMÓW WYCENĘ NAGRANIA!

Odpowiadam w 24h lub krócej