Zapraszam Cię do części drugiej z cyklu ,,Jak zostać lektorem". Jeśli pragniesz zostać m. in. lektorem audiobooków, lektorem filmowym, praca lektora jest dla Ciebie wielkim marzeniem, a nie wiesz, jak zacząć - przygotowałam dla Ciebie kilka przydatnych wskazówek.
Załóżmy, że wszystkie kroki, które podałam w części pierwszej z cyklu ,,Jak zostać lektorem’’ masz pod kontrolą tzn.:
- Jest potencjał w Twojej barwie głosu, masz nienaganną dykcję. Kilka razy w tygodniu, o ile nie codziennie, pracujesz nad emisją głosu.
- Wiesz bardzo dobrze, w którym kierunku, jako profesjonalny lektor, chcesz zmierzać - reklama, nagrywanie audiobooków, lektorstwo filmowe itd. I tutaj pragnę zaznaczyć, że wcale nie musi być tak, że zajmujesz się tylko jedną z tych nisz - możesz być zarówno lektorem audiobooków, jak i reklamowym. Mimo to warto wybrać jedną rzecz, na której na początku zawodowej drogi skupisz uwagę i zaczniesz ją promować w Internecie.
- Dysponujesz własnym sprzętem: mikrofon, interface audio, dobry komputer z silnym łączem internetowym, panele akustyczne.
- Byłeś już w profesjonalnym studio nagrań, nagrałeś swój głos. Wiesz mniej więcej na czym ta praca polega i tym bardziej jesteś zdeterminowany, by podążać w tym kierunku.
Być może zastanawiasz się, co dalej? A może jeszcze nie odhaczyłeś wszystkich tych punktów? Koniecznie przeczytaj poniższy artykuł. Z pewnością znajdziesz tu informacje, które mogą Ci pomóc.
Polscy Lektorzy - od czego zacząć, by zostać lektorem, jak zostać lektorem audiobooków, lektorem filmowym. Wszystko, co potrzebujesz wiedzieć, jeśli chcesz rozpocząć pracę lektora. Wcale nie potrzebujesz wykształcenia aktorskiego lub muzycznego, by być profesjonalnym lektorem i by Twoja barwa głosu była rozpoznawalna i ceniona.
Jeśli interesuje Cię praca lektora, koniecznie obserwuj te stronę, by dowiedzieć się z czym na co dzień mierzy się profesjonalny lektor w swojej pracy. A jeśli zastanawiasz się, kim jest osoba, która prowadzi tego bloga zapraszam Cię do przeczytania artykułu o tym, dlaczego zdecydowałam się zostać lektorką.
Potrzebujesz usługi profesjonalnej lektorki? Zapraszam do kontaktu i obserwowania mojej strony.
Nagraj swoje próbki lektorskie. Możesz to zrobić zarówno w swoim własnym studio, jak i w profesjonalnym studio nagrań.
Zanim otrzymasz zlecenia, musisz sam zbudować własne portfolio. Możesz to zrobić angażując się w projekty non-profit lub też samemu stworzyć demo wybierając fragmenty książek lub tworząc własne teksty. Polecam stronę wolnelektury.pl gdzie znajdziesz lektury nie objęte prawami autorskimi. Skonsultuj się z profesjonalnym lektorem, by ocenił poziom Twojego demo lektorskiego.
Szukaj pracy jako lektor
Dołącz do grup lektorskich na Facebooku. Bądź dyspozycyjny, szybko odpowiadaj na wiadomości. Czasami o tym, czy dostaniesz pracę czy nie decyduje to, jak szybko zareagowałeś na wiadomość potencjalnego klienta. Załóż konto na Fiverr czy voices.com. Przesyłaj swoje portfolio do agencji reklamowych, stacji radiowych, banków głosów, wydawnictw audiobooków i innych firm, które mogą potrzebować usług lektora głosowego.
Buduj swoją markę osobistą
Załóż stronę internetową i promuj ją w mediach społecznościowych. Bądź gotowy na krytyczny feedback od klientów, dostosuj się do ich potrzeb. Stale udoskonalaj swoje umiejętności uczęszczając na różnego rodzaju warsztaty, poznając profesjonalnych lektorów. Ustal cennik swoich usług lektorskich.
Mam nadzieję, że te informacje były dla Ciebie przydatne. Jeśli pragniesz dowiedzieć się więcej na temat tego czym zajmuje się lektor, jak być dobrym lektorem zachęcam Cię do obserwowania mojego bloga, na którym będę cyklicznie dzielić się treściami związanymi z branżą lektorską. A jeśli jesteś zainteresowany współpracą, zapraszam do kontaktu.
Wybrane nagrania w Portfolio
Odpowiadam w 24h lub krócej